Etkinlikler, Telefonlar, Adresler, Otel, Restaurant, Eczane

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Sabırsız Olmanın Zararları
E-posta Yazdır PDF

Mersin psikolog Ramazan Şimşek, sabırsızlığın neden ve sonuçlarını inceliyor. Bu araştırmayı bizimle paylaştığı için Mersin psikolog Ramazan Şimşek’e teşekkür ederim.

Herkesin sabredemediği bazı durumlar bulunur. Ancak her gün sabrınızın sınırlarını zorladığını hissediyorsanız bunu ciddi neden ve sonuçları olabilir.

Sağlık problemleri:

Sabırsızlığın bağlantılı olduğu konular: hayal kırıklığı, sinir ve öfkedir. Bur tarz duygular bizim stres seviyemizi artırabilir ve bu durum da sağlığımıza zarar verebilir. Amerikan Tıp Derneği’nin kısa bir süre önce yayımladığı bir araştırmada, yüksek tansiyonun ana nedenlerinden biri olarak özellikle sabırsızlık gösteriliyor.

Sabırsızlıkla ilişki olduğu söylenebilecek başka sağlık sorunları da bulunmaktadır. Yeni yapılan bir araştırmaya göre obezitenin de sabırsızlıkla bağlantılı olduğu söyleniyor. The Washington Post gazetesinde şu sözler yer aldı: “Araştırmacılar, sabırsız kişilerin obez olma ihtimalinin beklemeyi bilen kişilere göre daha yüksek olduğunu gördü.” Bazı yerlerde günün her saatinde ucuz olarak tüketilebilen fast-food yiyecekler, birçok sabırsız kişi için karşı koyulamaz bir ayartmaya dönüşüyor.

İşleri ertelemek:

Londra’daki Centre for Economic Policy Research, sabırsız olan kişilerin yapması gereken işleri erteleme alışkanlıkları olduğunu tespit etti. Bu kişilerin, bir işi tamamlamak için gereken sabra sahip olmamaları mı buna sebep oluyor?

Aşırı alkol kullanımı ve şiddet:

Britanya’da basılan bir gazeteye göre “Sabırsız insanların, ölçüsüz alkol tüketimi nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerinde çıkan şiddet olaylarına dâhil olma ihtimalleri daha yüksek.” Cardiff Üniversitesindeki araştırmacıların yüzlerce erkek ve kadın üzerinde yaptıkları incelemenin sonucu bu yönde. Bu araştırma, sabırsız insanların aşırı alkol almaya ve şiddete meyilli kişiler olduğunu ortaya çıkardı.

Yanlış kararlar vermek:

Washington D.C.’deki Pew Araştırma Merkezi için çalışan bir grup araştırmacı, sabır insanların “çoğu kez aceleyle ve yüzeysel” seçimler yaptığını tespit etti. Bir başka araştırmacı grup ise şöyle söyledi: “Sabırsızlık size çok şeye mal olur. Sabırsızlık genelde yanlış kararlara sebep olduğu için sahip olduğunuz şeyleri kaybetmenize yol açabilir.”

Parasal sıkıntılar:

Boston’daki Merkez Bankası tarafından yapılan bir araştırma, sabırsızlığın “yüksek borç seviyeleriyle” bağlantılı olduğunu söylüyor. Örnek olarak yeni evlenen bazı sabırsız çiftler, kısıtlı bütçeye bile sahip olsalar düğünden hemen sonra her tür konfora sahip olmak istiyorlar. Bunun için krediyle ev, mobilya, araba gibi eşyalar alıyor ve borca sürükleniyorlar.

Arkadaşlıklarda sorunlar:

Sabırsızlık, iletişim kurma yeteneğimizde sorunlar meydana getirebilir. Karşınızdakiyle anlamlı sohbetler yapacak kadar sabrı olmayan bir birey, düşünmeden konuşmaya eğilimlidir. Böyle bir kişi aynı zamanda başkalarının konuşması esnasında sinirlenir, ayrıca karşısındakinin anlatmak istediği asıl konuya gelmesini bekleyemez. Dolayısıyla böyle kişilerin sohbetinden haz alınmaz, sonuca ulaşılmaz.

Bu tür bir sabırsızlığa sahip olan kişi, arkadaşlarını kaybetmeye mahkûmdur. Mersin psikolog Ramazan Şimşek şöyle diyor: “Sürekli saate bakan veya parmaklarını çıtlatan birisiyle birlikte vakit geçirmeyi kim ister ki?”: Anasayfa